Vláda

Jordánske hášimovské kráľovstvo je zvrchovaným, nezávislým, arabským štátom s parlamentným systémom a dedičnou monarchiou. Vládnucim monarchom je Jeho Veličenstvo kráľ Abdullah II., ktorý stojí na čele štátu, jeho exekutívy, ako aj armády. Kráľ vykonáva svoju exekutívu prostredníctvom premiéra a vládneho kabinetu. Vláda je zodpovedná pred volenými členmi Domu zástupcov a Senátom konštitujúcimi legislatívnu oblasť vlády. Súdnictvo je nezávislou mocou v štáte. Od roku 1989 sú všetky zložky jordánskeho politického spektra v nadväznosti na reformy bývalého kráľa Husseina na ceste demokratizácie, liberalizácie a konsenzu v záujme posilnenia kvality každodenného života obyvateľstva, ako aj vzrastu stability a industrializácie krajiny pre jej budúci benefit.

Počet obyvateľov

5 160 000

Poloha

Jordánsko je sústredené v srdci Blízkeho Východu. Susednými krajinami sú Saudská Arábia, Sýria, Irak a Izrael s územím Palestíny. Jordánsko má prístup k Červenému moru prostredníctvom prístavu Aqaba.

Rozloha

Celková: 89 213 km2
Pevnina: 88 884 km2
More: 329 km2

Jazyk

Oficiálnym jazykom je arabčina. Anglický jazyk je veľmi rozšírený a používaný, osobitne v oblasti obchodu.

Podnebie

Jordánsko má kombinované stredozemné a aridské púštne podnebie, so stredozemným prevládajúcim na severe a západe krajiny, pričom majoritne je krajina púšťou. Vo všeobecnosti je krajina horúca so suchými letnými mesiacmi a slabšími zimami. Priemerná ročná teplota sa pohybuje medzi 12 – 25 C, v lete dosahuje aj vyše 40 C, najmä v oblasti púšte. Priemer zrážok sa pohybuje okolo 50 mm ročne až k 800 mm v severných horách, kde sa miestami vyskytuje aj sneh.

Mena

Oficiálnou menou krajiny je Jordánsky dinár (JD). Je rozdelený na 1000 filov, resp. 100 qiršov alebo piasterov.
Bankovky: 50, 20, 10, 5, 1 a 0.5 JD.
mince: 1, 0.5, 0.25 JD a 100, 50, 25, 10 a 5 filov.

Úradné hodiny

Piatky a soboty sú voľné dni, počas ktorých sú štátne úrady, banky a mnohé z úradov zatvorené. Úradné inštitúcie sú zvyčajne otvorené od nedele do štvrtka v čase medzi 8:00 - 15:00.

Štátne sviatky a dni pracovného

1. január – Nový Rok
Shawal prvý pre Eid Al Fitr (4 dni)
Thu´l – Hijjh – 10. Eid Al Adha (5 dní)
Muharram 1. Hijra Nový Rok
1. máj – Sviatok práce
25. máj – Deň nezávisloti
Narodenie 12 rabínov a 1 proroka
25. december - Vianoce

Čas

Stredoeurópske časové pásmo + 2 hod. v zime a + 3 hod. v lete.
Letný čas je v praxi medzi aprílom až septembrom.

Niektoré zo zaujímavých destinácií v Jordánsku:

Petra
Jordan Valley a Mŕtve more
Aqaba a Červené more
Karak
Madaba
Wadi Rum
Betánia
Umm Qais
Ma´in Hot Springs
Jerash